Pippi Langstrump w Zespole Szkół w Grzmiącej
Chłopcom wolno skakać po drzewach, dawać sobie fangi w nos, wyzywać się na pojedynki na ubitej ziemi i grozić starszym bratem. A dziewczynkom? Dziewczynkom wolno co najwyżej ładnie wyglądać i uroczo się uśmiechać, w ostateczności recytować wiersze podczas imienin cioci Władzi. No chyba że jest się Pippi. Pippi Langstrump. Wtedy żadne z wyżej wymienionych zasad nie obowiązują i wolno wszystko!
Pippi Langstrump – niezwykła dziewczynka, która przełamywała konwenanse – na całym świecie stała się symbolem dzieciństwa pozbawionego nakazów i zakazów. Przy okazji stała się najbardziej znaną i lubianą bohaterką literatury dziecięcej. Książki o Pippi to największy szwedzki bestseller – do końca 2010 roku wydano 10 milionów egzemplarzy w 73 językach. W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki. W 1941 roku Karin – córka Astrid Lindgren – poprosiła o jakąś ciekawą opowieść. Wyobraźnią przyszłej pisarki zawładnęła niezwykła dziewczynka żyjąca wbrew konwencjom narzuconym przez dorosłych. Rudowłosa córka pirata, której wprawdzie obca jest szkoła, szczerość i dobre maniery, ale jest za pan brat ze złodziejaszkami. Jest przy tym istotą obdarzoną ogromną wyobraźnią i wielkim sercem.
14 listopada przypada rocznica urodzin Astrid Lindgren (urodzonej w 1907), sławnej pisarki, która wymyśliła postać Pippi. Rocznica była w tym roku obchodzona również w Zespole Szkół w Grzmiącej. Punktem wyjścia do programu obchodów opracowanego przez nauczyciela bibliotekarza Zespołu Szkół w Grzmiącej, panią Danutę Biegańską, stała się książka „Pippi Pończoszanka”.
Pierwszym sygnałem obchodów była wystawa książek autorstwa A. Lindgren, która odbyła się 15 października 2015 r. w holu szkoły. Znalazły się na niej książki, których bohaterką była nie tylko Pippi Pończoszanka, ale także bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, czy Karlsson z Dachu. Gościem specjalnym podczas wystawy była sama Pippi, która dzielnie znosiła zainteresowanie swoją osobą i rozdawała autografy zaintrygowanym uczniom. Celem było zapoznanie z twórczością najsławniejszej na świecie pisarki dla dzieci.
W grupie przedszkolaków oraz w poszczególnych oddziałach nauczania zintegrowanego odbywały się zajęcia „Spotkania z książką A. Lindgren Pippi Pończoszanka”. W ramach tych zajęć dzieci wysłuchały fragmentów książki i obejrzały prezentację multimedialną „Szwecja – Ojczyzna Pippi Langstrump”, następnie doświadczyły bezpośredniego spotkania z Pippi. W rolę rudowłosego urwisa z książek Astrid Lindgren wcieliła się Hanna Balon, uczennica klasy piątej, która w monologu zaprezentowała perypetie Pippi. Na kolejnych zajęciach, prowadzonych przez wychowawców, uczniowie oddziałów wykonali prace wielkoformatowe: klasy pierwsze „To ja – Pippi”, klasy drugie „Szwecja – Ojczyzna Pippi”, a klasa trzecia „Statek Pippi”. Indywidualnie każdy uczeń w swojej kategorii wiekowej mógł wykonać pracę plastyczną do konkursu „Pippi Pończoszanka – moja koleżanka”. Kierując się następującymi kryteriami oceniania prac: zgodność z tematyką konkursu, samodzielność wykonania pracy, estetykę i ciekawą formę (technika, kompozycja) komisja pod przewodnictwem dyrektor Zespołu Szkół pani Ireny Kobus wyłoniła laureatów. W
kategorii dzieci młodszych:
- I miejsce - Tola Pawłowska
- II miejsce - Laura Ochocińska
- III miejsce - Antoni Ługom
- Wyróżnienie - Martyna Górniak
W kategorii dzieci z klas I – III
- I miejsce - Zuzanna Brzozowska
- II miejsce - Kinga Grudzińska
- III miejsce - Jan Łastówka
- Wyróżnienie - Urszula Pisarek.
Podziękowanie za wykonanie pracy przestrzennej otrzymała Nadia Chojnicka z klasy I.
Klasy starsze – IV-VI także uczestniczyły w projekcie. Nauczyciel języka polskiego pani Mariola Rozmacińska przeprowadziła zajęcia według autorskich scenariuszy „Kto jest przyjacielem Pipi, Anniki i Tommy’ego, temu niestraszne lekcje polskiego”. Głównym celem zajęć była promocja czytelnictwa i twórczości Astrid Lindgren wśród uczniów oraz sprawdzenie stopnia opanowania przez uczniów w poszczególnych klasach wprowadzanego materiału programowego.
Szwecja – ojczyzna Astrid Lindgren była tematem przewodnim IV spotkania z cyklu spotkań z kulturą, które odbyło się 22 października. Tym razem impreza była zorganizowana wspólnie przez Bibliotekę Szkolną i Bibliotekę Publiczną. Spotkanie miało głównie charakter poznawczy – z prezentacji multimedialnej pod tytułem „Szwecja – Ojczyzna Pippi Langstrump” uczniowie dowiedzieli się wielu rozmaitych informacji o tym nieodległym kraju, do którego z Polski można dopłynąć promem w 11 godzin. Zachwyt wzbudziły atrakcje Szwecji: lodowe hotele, które znikały w maju, zapewniające obserwację fascynującego zjawiska zorzy polarnej, wyścigi psich zaprzęgów, parowe kąpiele w saunie i wiele innych. Ciekawość wzbudziły spacerujące po drogach łosie, na które ludzie muszą uważać z uwagi na brak u zwierzęcia odruchu ucieczki.
Zdumienie wywołały informacje dotyczące Surströmming (tzw. kiszony śledź) – szwedzkiego przysmaku ze sfermentowanych śledzi bałtyckich. Jest sprzedawany w puszkach, które po otwarciu uwalniają bardzo nieprzyjemny zapach. Z kolejnych slajdów, opatrzonych komentarzem prowadzącej spotkanie pani Danuty Biegańskiej, wyłaniał się coraz pełniejszy obraz skandynawskiego kraju, z jednej strony skutego lodem, z drugiej tańczącej w rytmie muzyki popularnego w latach 80 zespołu ABBA.
Impreza nie mogła obyć się bez typowo książkowego akcentu. Uczestniczący w niej goście wspólnie odczytali fragmenty książki „Pippi Pończoszanka”. Niecodziennym połączeniem literatury i kulinariów był „szwedzki stół”. Znalazły się na nim bibliofilskie smakołyki – wystawa książek pióra Astrid Lindgren zapraszała do zaznajomienia się z szeroką twórczością pisarki – i typowo szwedzki poczęstunek w słodkiej wersji. Mowa tu o „szwedzkich kulkach”. Okrągły specjał sporządzony w dwóch wersjach – zgodnie z zaleceniami na bazie miodu i w wariancie uproszczonym z dodatkiem cukru, smakował podobno wybornie w towarzystwie herbaty.
Pani Dyrektor Irena Kobus przygotowała dla każdego z uczestników publikacje dotyczące Unii Europejskiej, które, mamy nadzieję, wzbogaciły biblioteczkę każdego szanującego się znawcy kultury europejskiej.
Czy wieczór się udał? Uczniowie Zespołu Szkół w Grzmiącej opuszczający tego wieczoru bibliotekę publiczną prześcigali się w propozycjach państw, które mogłoby stać się tematem następnego spotkania. To chyba najlepsza rekomendacja!
Podsumowaniem programu była wystawa prac wielkoformatowych, a przede wszystkim prac pokonkursowych „Pippi Pończoszanka – moja koleżanka”. Projekt podsumowano podczas okolicznościowego apelu. Pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczała dyrektor ZS w Grzmiącej pani Irena Kobus, której towarzyszyła Pippi. Tym razem zachowywała się jak na grzeczną dziewczynką przystało. Może jednak nie wszystko wolno tej Pippi? Zresztą, kto przeczyta, ten sam oceni!